SISTEMA CONCORSI HIHO SRL Invio Foto

 

Photo Sound Circuit 2020
Photo Sound Circuit 2020
Best Author of the Circuit

IMMAGINI AMMESSE - ADMITTED WORKSCHING CHING CHAN - HK
Jazz Sound Photo
Best Photo of the Contest

MIGRANT LIFE
ISTVAN KEREKES - HU
Best Author of the Contest

IMMAGINI AMMESSE - ADMITTED WORKSMASSIMO ZANOTTI - IT
Open Monochrome
(A)
Best Photo of the Theme

THE FARMER
YAPING MA - CN
Gold Medal

THE REFLECTION OF THE SOUL
GIUSEPPE TAMBE - IT
Gold Medal

CURIOUS PEEP TO OUTSIDE
DEBOPAM CHAKRABORTY - IN
Gold Medal

WIN OR LOST
SAURABH SIROHIYA - IN
Silver Medal

IL PASSEGGERO
MAZZOLA RENZO - IT
Silver Medal

EXCITED TO HEAD HOME
CHING CHING CHAN - HK
Silver Medal

EID PRAYER BNW 5
KONARK BASU - IN
Bronze Medal

ANGUISHED SOUL
SUNIEL MARATHE - IN
Bronze Medal

WHEEL OF LIFE
SURESH BANGERA - IN
Bronze Medal

DEEP INTO THE SHOAL
QI ZHANG - CN
Honorable Mention 1

THE DANCE
DIBYENDU CHATTERJEE - IN
Honorable Mention 2

TEN THOUSAND HORSES RUNNING
SHENGHUA YANG - CN
Honorable Mention 3

ROAD IN MIST
WEI FU - TH
Honorable Mention 4

IMMACULATE PURITY 6
JIANG AIZHEN - CN
Honorable Mention 5

DOWN THEY COME
SUBRATA BYSACK - IN
Honorable Mention 6

THE GIPSY CLAN
ISTVAN KEREKES - HU
Honorable Mention 7

WOMAN SURI 2
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Honorable Mention 8

A SAD LOOK
SALEM ALRASHDI - OM
Honorable Mention 9

EYE
HANSA TANGMANPOOWADOL - TH
Honorable Mention 10

WARM IN HE SNOW
YU LUN - CN
Honorable Mention 11

IL DONO
MARIA TERESA CARNITI - IT
Honorable Mention 12

SHADOW RACER
BRIAN PARKIN - X4
Jury Prize

EUGENE 8.02
EUGENIO FIENI - IT
Jury Prize

FUN IN RAIN
SRIMANTA RAY - IN
Jury Prize

FIRE OF LOVE
QUAN LIANJUN - CN
Animals Special Award

RED FOX JUMP UP
PHILLIP KWAN - CA
Architecture Special Award

SWIRLING CLIMB
VALENTINA D'ALIA - IT
Creativity Special Award

BE HAPPY
LUC MAIRESSE - BE
Environment Special Award

WINTER TREES
ANATOLIE POIATA - MD
Nude Special Award

MOTHER AND DAUGHTER
JAN-THOMAS STAKE - SE
Portrait Special Award

BROTHERS
JIN-AN XU - CN
Open Color
(B)
Best Photo of the Theme

LADY'S
GIUSEPPE TAMBE - IT
Gold Medal

IRINKA AND LISA
ISTVAN KEREKES - HU
Gold Medal

STRUGGLE FOR OWN SPACE
CHING CHING CHAN - HK
Gold Medal

HERD
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Silver Medal

MARAMURES 8.81
EUGENIO FIENI - IT
Silver Medal

MARKET
YIN TANG - CN
Silver Medal

THRILLING ATTACK 1
ARNALDO PAULO CHE - HK
Bronze Medal

GAME FACE
BOB GIVEN - X1
Bronze Medal

BIRD AND SNAKE FIGHTING
SHERMAN CHEANG - MO
Bronze Medal

PERCEIVING BUDDHA
SHAOZHEN LUO - CN
Honorable Mention 1

POESIE
MASSIMO ZANOTTI - IT
Honorable Mention 2

WORKING PARTNER - 2
SOUMESH ROY - IN
Honorable Mention 3

HORSE PAWNS
YANPING QIU - CN
Honorable Mention 4

BALL 31
ALMANDO REGGIO - IT
Honorable Mention 5

ANABEL
CLAUDIO MAMMUCARI - IT
Honorable Mention 6

THREE MONK PLAYING
CHINH TRAN - US
Honorable Mention 7

SAMEIRA
PRABIR KUMAR ROY - IN
Honorable Mention 8

RITRATTO DI AMINA
GIANFRANCO CAPPUCCINI - IT
Honorable Mention 9

PETTIROSSO
STEFANO BENUCCI - IT
Honorable Mention 10

RAFTING
MAZZOLA RENZO - IT
Honorable Mention 11

THE ROAD
JOZSEF BAN - RO
Honorable Mention 12

WHOSE TURN NOW
AJAR SETIADI - ID
Jury Prize

HOME
CHEN WEIPING - CN
Jury Prize

DAD IS COMING
FADHEL ALMUTAGHAWI - BH
Jury Prize

CRAFTSMANSHIP
WEIGUO HU - CN
Animals Special Award

BLUE INSULARIS 14
CHIN LEONG TEO - SG
Architecture Special Award

FOCUS
VALENTINA D'ALIA - IT
Creativity Special Award

BUTTERFLIES IN FREEDOM
DARIO RIVA - IT
Environment Special Award

BEDYA
AMAL ALAMEER - SA
Nude Special Award

DOU
ROBERTO PALLADINI - IT
Portrait Special Award

IL BARBARO
MARIA TERESA CARNITI - IT
Photo Travel
(C)
Best Photo of the Theme

LAW SOCIETY
ZHANG JINYI - CN
Gold Medal

MAKING SOY SAUCE - HUNG YEN - VIETNAM
THACH NGUYEN NGOC - VN
Gold Medal

DHAKA RAILWAY SLUM 4
RADANA MIKOVA- KUCHAROVA - CZ
Gold Medal

WARM ONESELF
SHEN JUANJUAN - CN
Silver Medal

MESA ARCH IN MORNING 102
FRANCIS KING - CA
Silver Medal

ETIOPIA 18
GIULIO MONTINI - IT
Silver Medal

WORLD OF TALES
ISTVAN KEREKES - HU
Bronze Medal

COMACCHIO 2
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Bronze Medal

LONDON TOWER BRIDGE AFTER THE RAIN
CHINH TRAN - US
Bronze Medal

KITCHEN
HONGZHI LI - CN
Honorable Mention 1

FISHING VILLAGE ON THE ROCKS
AN XIPIANG - CN
Honorable Mention 2

BLUE HOT BALLONS
AMAL ALAMEER - SA
Honorable Mention 3

EXTREME PIETY
MINGWEI CHEN - CN
Honorable Mention 4

YOUNG MONKS
ASBJORN M OLSEN - NO
Honorable Mention 5

NEPALESE 1C
SERAJ ALBAHRANI - SA
Honorable Mention 6

CITY OF ARTS AND SCIENCES 20
GOTTFRIED CATANIA - MT
Honorable Mention 7

PLAY THE GLUTINOUS RICE CAKE
QUAN LIANJUN - CN
Honorable Mention 8

PRAY
FANGRUI CHEN - CN
Honorable Mention 9

MAGIC WALTS
KAI ZHENG - CN
Honorable Mention 10

WORKSHOP
GAO PENGFEI - CN
Honorable Mention 11

REPOSE
UDAYAN SANKAR PAL - IN
Honorable Mention 12

SELLER GATHERING
I WAYAN GUNAYASA - ID
Jury Prize

ICE CAVE ADVENTURE
CHING CHING CHAN - HK
Jury Prize

COOPERATION
YANPING QIU - CN
Jury Prize

DIRECTIVE
WEE SENG GOH - SG
City Special Award

DWELLINGS
SUQING YANG - CN
Emotions Special Award

FAROE ISLANDS II
FRANTISEK TOTH - SK
Landscape Special Award

TRAMONTO SULLE SALINE
GIANFRANCO CAPPUCCINI - IT
Monuments Special Award

TAJ MAHAL, RIVERSIDE VIEW
SURESH BANGERA - IN
People Special Award

UNITY IS POWER
HANSA TANGMANPOOWADOL - TH
Street Special Award

BARBERSHOP ON THE STREET
SHICONG XIAO - CN
Photo Journalism
(D)
Best Photo of the Theme

VINCA LANDFILL 1
ANA BATRICEVIC - RS
Gold Medal

MADAGASCAR 27
GIULIO MONTINI - IT
Gold Medal

IJTEMA PRAYER 2
ARNALDO PAULO CHE - HK
Gold Medal

PEOPLE PRIDE
LEWIS K. Y. CHOI - HK
Silver Medal

HELP ME
SOUMESH ROY - IN
Silver Medal

SILENCE TELLS A LOT
FADHEL ALMUTAGHAWI - BH
Silver Medal

A QUICK PASS
MICHAEL BRAY - GB
Bronze Medal

MISS OUT
YUET YEE WONG - HK
Bronze Medal

AMBIENTE FERITO
MARCO ZURLA - IT
Bronze Medal

MONTECARLO BOLT L'ULTIMA VITTORIA
FABIO PAVAN - IT
Honorable Mention 1

WHEELCHAIR RACE 55
PHILLIP KWAN - CA
Honorable Mention 2

TENDERNESS
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Honorable Mention 3

RUBBISH SCAVENGERS 2
CHIN LEONG TEO - SG
Honorable Mention 4

INCENDIE A TOURS ET TAXIS
ROTSTEIN ALAIN - BE
Honorable Mention 5

FACE TO FACE
JOZEF DE FRAINE - BE
Honorable Mention 6

RUGBY GAME 064
KWOK KEI DANIEL TSE - HK
Honorable Mention 7

FACE THE BAR
SHU CHEUK - US
Honorable Mention 8

A CROWDED TRAIN
JIANG AIZHEN - CN
Honorable Mention 9

DONNE D UN PEZZO
MASSIMO ZANOTTI - IT
Honorable Mention 10

MORSI BOY
CHEN WEIPING - CN
Honorable Mention 11

WHEELCHAIR BASKETBALL 24
DARIO RIVA - IT
Honorable Mention 12

DISORDINE
PAOLO DI MENNA - IT
Jury Prize

VISIT HER HERO
MICHAEL TRAN - US
Jury Prize

YEARNING
WEIGUO HU - CN
Jury Prize

DEMOLISHING THE FENCE
DAVID KEEL - X4
Action Special Award

GET OFF THE TRAIN
JIANPING LI - CN
Children Special Award

THE LOST CHILDHOOD
CHING CHING CHAN - HK
Music Special Award

TEMPLE FAIR
HUI-YU OU - TW
Reportage Special Award

STREET SALON
KONARK BASU - IN
Sports Special Award

TRIPLE GROUP
WALTER GABERTHUEL - IT
Work Special Award

DEAL WITH FISHES
XIAOPING CHEN - CN
Blues Sound Photo
Best Photo of the Contest

MARAMURESAN TALE
ISTVAN KEREKES - HU
Best Author of the Contest

IMMAGINI AMMESSE - ADMITTED WORKSCHING CHING CHAN - HK
Open Monochrome
(A)
Best Photo of the Theme

FISHING IN OCEAN
PRANAB GHOSH - IN
Gold Medal

SERVICE 2
MASSIMO ZANOTTI - IT
Gold Medal

GLADIATOR2
GUOXI JIANG - AU
Gold Medal

THE VOYAGERS
HENGKI LEE - ID
Silver Medal

FRAMES
ZAKARIA AL HAMMAD - SA
Silver Medal

FIGHTING HORSE 4
ARNALDO PAULO CHE - HK
Silver Medal

VIETNAM 1
GIULIO MONTINI - IT
Bronze Medal

THE DANCE
DIBYENDU CHATTERJEE - IN
Bronze Medal

HEYDAR ALIYEV CENTE12
AN XIPIANG - CN
Bronze Medal

BLACK EYES
AHMED MOHAMED HASSAN - QA
Honorable Mention 1

THE BROTHERS 20.13
EUGENIO FIENI - IT
Honorable Mention 2

IMPRESSION OF JIANGNAN
YU SHIYONG - CN
Honorable Mention 3

DOWN THEY COME
SUBRATA BYSACK - IN
Honorable Mention 4

RABARI HERDSMAN
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Honorable Mention 5

CLEAN
MINGZAI SU - CN
Honorable Mention 6

CROCODILE 02
WEI PING PENG - AU
Honorable Mention 7

BACIO TRA LA FOLLA
MIRKO FERRO - IT
Honorable Mention 8

EXCITED TO HEAD HOME
CHING CHING CHAN - HK
Honorable Mention 9

IL QUADRO
MARCO ZURLA - IT
Honorable Mention 10

FATIMAH2
SERAJ ALBAHRANI - SA
Honorable Mention 11

BE HAPPY
LUC MAIRESSE - BE
Honorable Mention 12

AMEDEA
MARIELLA MESITI - IT
Jury Prize

GALLOPING
YAPING MA - CN
Jury Prize

DEBATING SUPERIOR
WEE SENG GOH - SG
Jury Prize

WHEEL OF LIFE
SURESH BANGERA - IN
Animals Special Award

FINISH
JOZEF DE FRAINE - BE
Architecture Special Award

ROTAZIONE
MARIO CORRADO MORETTI - IT
Creativity Special Award

DANCER
LIU XIU - CN
Environment Special Award

EID PRAYER BNW 5
KONARK BASU - IN
Nude Special Award

TABLE TOP - SW4
GERHARD BOEHM - DE
Portrait Special Award

SARA 2
VALENTINA LUCCHINELLI - IT
Open Color
(B)
Best Photo of the Theme

BLUE INSULARIS 14
CHIN LEONG TEO - SG
Gold Medal

SECURED HANDS
SURESH BANGERA - IN
Gold Medal

CARTHUSIAN MONASTERY 1
ARNALDO PAULO CHE - HK
Gold Medal

BULL RUNNING
YA KUANG - CN
Silver Medal

EYES OF JOY
SALEM ALRASHDI - OM
Silver Medal

HERD
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Silver Medal

NAMASTE
FADHEL ALMUTAGHAWI - BH
Bronze Medal

FIUME OB'2013
EUGENIO FIENI - IT
Bronze Medal

THREE MONK PLAYING
CHINH TRAN - US
Bronze Medal

PROUD EAGLE TRAINER 2020
KERRY BOYTELL - AU
Honorable Mention 1

ROTER MUND
MANFRED PILLIK - AT
Honorable Mention 2

I STUDY,I AM HAPPY
ZAKARIA AL HAMMAD - SA
Honorable Mention 3

BLUE MASK
AMAL ALAMEER - SA
Honorable Mention 4

BARREL RACING
BETTY CHAN - CA
Honorable Mention 5

A PAIR OF BIRDS
AJAR SETIADI - ID
Honorable Mention 6

SHIZB
JINGRU LUO - US
Honorable Mention 7

STREAMS AND TEA CEREMONIES
TONG JIANGCHUAN - CN
Honorable Mention 8

EID PRAYER COLOR 8
KONARK BASU - IN
Honorable Mention 9

BIJNA EROVER
JOZEF DE FRAINE - BE
Honorable Mention 10

WINTER GRAZING 6
MA QUANSHENG - CN
Honorable Mention 11

ORISSA 36
GIULIO MONTINI - IT
Honorable Mention 12

POLAR BEAR FACES
JOHN CHAPMAN - AU
Jury Prize

HORSE PAWNS
YANPING QIU - CN
Jury Prize

FISHERMAN
HUU TRUONG - VN
Jury Prize

ANABEL
CLAUDIO MAMMUCARI - IT
Animals Special Award

BIRD AND SNAKE FIGHTING
SHERMAN CHEANG - MO
Architecture Special Award

BLUE WATER
AHMED MOHAMED HASSAN - QA
Creativity Special Award

CHARMING HUIAN WOMEN 11
RONGMAO YANG - CN
Environment Special Award

SORTING
WEI ZENG - CN
Nude Special Award

SALA DELLA PITTURA
VALENTINA LUCCHINELLI - IT
Portrait Special Award

THE THREE ROSES
GIUSEPPE TAMBE - IT
Photo Travel
(C)
Best Photo of the Theme

LAW SOCIETY
ZHANG JINYI - CN
Gold Medal

BE CURIOUS
CHEN WEIPING - CN
Gold Medal

ICE CAVE ADVENTURE
CHING CHING CHAN - HK
Gold Medal

MAKING SOY SAUCE - HUNG YEN - VIETNAM
THACH NGUYEN NGOC - VN
Silver Medal

TRIBAL MAN
SHICONG XIAO - CN
Silver Medal

ROCKS OF METEORA 02
VASILIS KAZEPIDIS - GR
Silver Medal

CHICKEN SALEMAN
WEI FU - TH
Bronze Medal

MOTHER
ANTONIO SEMIGLIA - IT
Bronze Medal

KITCHEN
HONGZHI LI - CN
Bronze Medal

BAMBINA ETIOPE
MAZZOLA RENZO - IT
Honorable Mention 1

EAGLE MAN
RAFFAELLO SPANO - IT
Honorable Mention 2

DRAGON BOAT GAME
YU LUN - CN
Honorable Mention 3

FB 2018
ALAIN MORATA - FR
Honorable Mention 4

PLAY THE GLUTINOUS RICE CAKE
QUAN LIANJUN - CN
Honorable Mention 5

DISTINCTIVE
CHANGSHUN XIE - CN
Honorable Mention 6

MESA ARCH IN MORNING 102
FRANCIS KING - CA
Honorable Mention 7

SMOKY 2
L D DINESH RUKMAL AYANTHA PERERA - AU
Honorable Mention 8

ORISSA 33
GIULIO MONTINI - IT
Honorable Mention 9

FAMILY RELATIONSHIPS
HONGCHUN BAI - CN
Honorable Mention 10

STILT HOUSES IN PHOENIX ANCIENT TOWN
SHENGHUA YANG - CN
Honorable Mention 11

NENET CHILDREN 20.08
EUGENIO FIENI - IT
Honorable Mention 12

GUILIN RICE TERRACES-3
DMITRY ARKHIPOV - RU
Jury Prize

WATER NEEDS
ABBAS ALKHAMIS - SA
Jury Prize

WORLD OF TALES
ISTVAN KEREKES - HU
Jury Prize

DREAM
TONGSHUN REN - CN
City Special Award

SACRED LAND OF SEDA
PEIWEN SUN - CN
Emotions Special Award

HAPPINESS FISHING
AJAR SETIADI - ID
Landscape Special Award

AUTUNNO IN VAL D'ORCIA 2
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Monuments Special Award

FLYING WHALE
PIU MAITRA - IN
People Special Award

UNITY IS POWER
HANSA TANGMANPOOWADOL - TH
Street Special Award

LIFE IN THE ANCIENT TOWN
YUWEI LI - CN
Photo Journalism
(D)
Best Photo of the Theme

MADAGASCAR 27
GIULIO MONTINI - IT
Gold Medal

VINCA LANDFILL 1
ANA BATRICEVIC - RS
Gold Medal

CRASH
WEI FU - TH
Gold Medal

FIRST TOUCH
JAN-THOMAS STAKE - SE
Silver Medal

CAR CRUSH 003
KWOK KEI DANIEL TSE - HK
Silver Medal

SHIBBOLETH
JOYDEEP DEB - IN
Silver Medal

PARDON ME
BOB GIVEN - X1
Bronze Medal

MIGRANT LIFE
ISTVAN KEREKES - HU
Bronze Medal

AMBIENTE FERITO
MARCO ZURLA - IT
Bronze Medal

FIGHTING THE EPIDEMIC
HONGTENG TIAN - CN
Honorable Mention 1

YEARN
CHEN WEIPING - CN
Honorable Mention 2

FIRE BRIGADE AT WORK
SUBRATA BYSACK - IN
Honorable Mention 3

IJTEMA PRAYER 2
ARNALDO PAULO CHE - HK
Honorable Mention 4

A CROWDED TRAIN
JIANG AIZHEN - CN
Honorable Mention 5

TRIBAL ACTIVITIES
CHENGBO SUN - CN
Honorable Mention 6

INONDATIONS SALIES 2
ALAIN MORATA - FR
Honorable Mention 7

LA VOLANTE AI TEMPI DEL COVID
ETTORE PILATI - IT
Honorable Mention 8

THREE GRACE - WOMAN LABOUR
RADANA MIKOVA- KUCHAROVA - CZ
Honorable Mention 9

FUNERAL IN BAGMATI RIVER
PILI GARCIA PITARCH - ES
Honorable Mention 10

ENDLESS LOVE
FRANTISEK TOTH - SK
Honorable Mention 11

SHIPWRECK
GERHARD BOEHM - DE
Honorable Mention 12

RUBBISH SCAVENGERS 2
CHIN LEONG TEO - SG
Jury Prize

INCENDIE A TOURS ET TAXIS
ROTSTEIN ALAIN - BE
Jury Prize

FACES
VALENTINA D'ALIA - IT
Jury Prize

KULASE DASARA
AMAL ALAMEER - SA
Action Special Award

DEMOLISHING THE FENCE
DAVID KEEL - X4
Children Special Award

CHILD FACES
ABBAS ALKHAMIS - SA
Music Special Award

STREET MUSICIANS
PIERRE JORDAAN - ZA
Reportage Special Award

THE BAPTISM
LI MING - CN
Sports Special Award

DONNE D UN PEZZO
MASSIMO ZANOTTI - IT
Work Special Award

OPENING THE KILN 102
FRANCIS KING - CA
Folk Sound Photo
Best Photo of the Contest

MIGRANT LIFE
ISTVAN KEREKES - HU
Best Author of the Contest

IMMAGINI AMMESSE - ADMITTED WORKSCHEN WEIPING - CN
Open Monochrome
(A)
Best Photo of the Theme

GRAETSCHWINKELSTUETZ
MANFRED PILLIK - AT
Gold Medal

TWIN BELLA
WEE SENG GOH - SG
Gold Medal

BUILDING MY HOME
THUYPHUONG TRAN - US
Gold Medal

CIRCLE SATIN
HUI-YU OU - TW
Silver Medal

FISHING NETS IN THE WIND 1
CHIN LEONG TEO - SG
Silver Medal

POWER1
GUOXI JIANG - AU
Silver Medal

GREAT GRAY OWL 45
PHILLIP KWAN - CA
Bronze Medal

THE WHITE VEIL
GIUSEPPE TAMBE - IT
Bronze Medal

TABLE TOP - SW4
GERHARD BOEHM - DE
Bronze Medal

VIETNAM 1
GIULIO MONTINI - IT
Honorable Mention 1

JOY OF LEARNING
SURESH BANGERA - IN
Honorable Mention 2

PORTATORE DI PIETRE 2
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Honorable Mention 3

BUTTERFLY
THACH NGUYEN NGOC - VN
Honorable Mention 4

FISHERMEN ON THE LI RIVER-4-MONO
DMITRY ARKHIPOV - RU
Honorable Mention 5

BELIEVER2
QUAN LIANJUN - CN
Honorable Mention 6

VIER OP EEN RIJ
JOZEF DE FRAINE - BE
Honorable Mention 7

TOMB RADIER
ARNALDO PAULO CHE - HK
Honorable Mention 8

POVERTY LIFE
FADHEL ALMUTAGHAWI - BH
Honorable Mention 9

ANXIETY
HUU TRUONG - VN
Honorable Mention 10

HERCULES
YAT SANG LI - HK
Honorable Mention 11

EXCITED TO HEAD HOME
CHING CHING CHAN - HK
Honorable Mention 12

MERDULES
ANTONIO SEMIGLIA - IT
Jury Prize

VENOM
HENGKI LEE - ID
Jury Prize

GIADA S LOOK 3_2018
MARCO MANETTI - IT
Jury Prize

THE PRINCESS
TONG JIANGCHUAN - CN
Animals Special Award

HUDDLE 100
GUNTHER RIEHLE - DE
Architecture Special Award

HEYDAR ALIYEV CENTE12
AN XIPIANG - CN
Creativity Special Award

BAR CODE LEGS BW
RONALD WILSON - US
Environment Special Award

RAYS TO LEADERSHIP
DILIP PATEL - US
Nude Special Award

AMEDEA
MARIELLA MESITI - IT
Portrait Special Award

SOULMATES
ISTVAN KEREKES - HU
Open Color
(B)
Best Photo of the Theme

SOMEWHERE IN TIME
HENGKI LEE - ID
Gold Medal

WILD LOOK
ISTVAN KEREKES - HU
Gold Medal

LE REGARD
MARC ROB - LU
Gold Medal

PERFECT ALIGNMENT
SUNIEL MARATHE - IN
Silver Medal

UEBER DEM RECK
MANFRED PILLIK - AT
Silver Medal

BALL 31
ALMANDO REGGIO - IT
Silver Medal

FEW STEPS AWAY
FADHEL ALMUTAGHAWI - BH
Bronze Medal

WHOSE TURN NOW
AJAR SETIADI - ID
Bronze Medal

DESERT CARAVANS 02
SAMIR ALBUSAIDI - OM
Bronze Medal

STRUGGLE FOR OWN SPACE
CHING CHING CHAN - HK
Honorable Mention 1

POLISH KID
STEFANO STEFANONI - IT
Honorable Mention 2

ANABEL
CLAUDIO MAMMUCARI - IT
Honorable Mention 3

GAME FACE
BOB GIVEN - X1
Honorable Mention 4

MILLENNIALS 2019
MASSIMO ALDERIGHI - IT
Honorable Mention 5

PATRICIA
JOAQUIN SALINAS D' ANGLADA - ES
Honorable Mention 6

BULL RUNNING
YA KUANG - CN
Honorable Mention 7

CARTHUSIAN MONASTERY 1
ARNALDO PAULO CHE - HK
Honorable Mention 8

PRAIRIE HORSEMEN
JIAN KANG - CN
Honorable Mention 9

I STUDY,I AM HAPPY
ZAKARIA AL HAMMAD - SA
Honorable Mention 10

BLUE INSULARIS 14
CHIN LEONG TEO - SG
Honorable Mention 11

THE MOTHER N2
GIANFRANCO CAPPUCCINI - IT
Honorable Mention 12

AUBE SUR HET VINNE
ROTSTEIN ALAIN - BE
Jury Prize

DARK
JAYATU CHANDRA DAS - IN
Jury Prize

LES NINES DE LA MAR
PILI GARCIA PITARCH - ES
Jury Prize

COLORFUL STREET
SAURABH SIROHIYA - IN
Animals Special Award

I LIKE WATER LILY
SHERMAN CHEANG - MO
Architecture Special Award

FOCUS
VALENTINA D'ALIA - IT
Creativity Special Award

PATTERNS FROM TOP-D
BAHAADEEN AL-QAZWINI - KW
Environment Special Award

SECURED HANDS
SURESH BANGERA - IN
Nude Special Award

1ST FLOOR II
DANNE JOHANSEN - DK
Portrait Special Award

CHADOR
GIUSEPPE TAMBE - IT
Photo Travel
(C)
Best Photo of the Theme

NIGHT ON THE ICE OF BAIKAL
DMITRY ARKHIPOV - RU
Gold Medal

THE STREET AFTER RAIN
YUWEI LI - CN
Gold Medal

SHEPHERD
HUU TRUONG - VN
Gold Medal

BARBERSHOP ON THE STREET
SHICONG XIAO - CN
Silver Medal

DO CALLEJERO
LUIS FERNANDO SOMMA - AR
Silver Medal

JUBILANT GANGES
LI MING - CN
Silver Medal

LAW SOCIETY
ZHANG JINYI - CN
Bronze Medal

PLAY THE GLUTINOUS RICE CAKE
QUAN LIANJUN - CN
Bronze Medal

SHEPHERD LIFE
ISTVAN KEREKES - HU
Bronze Medal

MAKING SOY SAUCE - HUNG YEN - VIETNAM
THACH NGUYEN NGOC - VN
Honorable Mention 1

CHEVAUX DE CAMARGUE
MARZIO VIZZONI - IT
Honorable Mention 2

KALAJUN GRASSLAND
KAI ZHENG - CN
Honorable Mention 3

A SONG OF FLY 1
ARNALDO PAULO CHE - HK
Honorable Mention 4

REGATTA
WU JINGMIN - CN
Honorable Mention 5

INDIAN STREET SCENE
HONG ZHAO - CN
Honorable Mention 6

THE TRIBE LIFE
CHING CHING CHAN - HK
Honorable Mention 7

MORNING FISHING
YIN TANG - CN
Honorable Mention 8

PATROLLING AT THE TIDAL FLATS
ZEYUN YANG - CN
Honorable Mention 9

CAMEL BELL IN THE DESERT
CHANGREN YU - CN
Honorable Mention 10

THE BUSY WOMEN OF THE FESTIVAL 4
LI SENLIANG - CN
Honorable Mention 11

ICE DOME
TONG JIANGCHUAN - CN
Honorable Mention 12

PUSHKAR
PRANAB GHOSH - IN
Jury Prize

SNOW RHYME OF ANCIENT TOWN
SHENGHUA YANG - CN
Jury Prize

FISH FERTILIZER
XIANG ZHANG - CN
Jury Prize

NENET CHILDREN 20.09
EUGENIO FIENI - IT
City Special Award

VALENCIA DAWN
BOB GIVEN - X1
Emotions Special Award

LA PARTENZA
MIRKO FERRO - IT
Landscape Special Award

SMOKY 2
L D DINESH RUKMAL AYANTHA PERERA - AU
Monuments Special Award

SHAYKH ZAID MOSQUE-D
BAHAADEEN AL-QAZWINI - KW
People Special Award

UNITY IS POWER
HANSA TANGMANPOOWADOL - TH
Street Special Award

INDIA 5568
JOS CUPPENS - BE
Photo Journalism
(D)
Best Photo of the Theme

RACE 1932
ALMANDO REGGIO - IT
Gold Medal

FIGHTING FIRE FROM SKY
SUBRATA BYSACK - IN
Gold Medal

WAIT 2
ZHANG YAN - CN
Gold Medal

RUBBISH SCAVENGERS 2
CHIN LEONG TEO - SG
Silver Medal

IJTEMA PRAYER 2
ARNALDO PAULO CHE - HK
Silver Medal

SACRIFICE TO THE GODS 2018
NAJLA ANGAWI - SA
Silver Medal

LOCAL MARKET
WEI FU - TH
Bronze Medal

DHAKA SHIPYARD 3
DANIELE ROMAGNOLI - IT
Bronze Medal

KULASE DASARA
AMAL ALAMEER - SA
Bronze Medal

CALCUTTA 11
GIULIO MONTINI - IT
Honorable Mention 1

MUNDARI CHILDREN
DMITRY ARKHIPOV - RU
Honorable Mention 2

MAPOP 20.06
EUGENIO FIENI - IT
Honorable Mention 3

CHAMPION
LI GUISEN - CN
Honorable Mention 4

RUGBY GAME 064
KWOK KEI DANIEL TSE - HK
Honorable Mention 5

CANOE RAFTING
ISTVAN KEREKES - HU
Honorable Mention 6

BUFFALO MUDDY RACE
LEE ENG TAN - SG
Honorable Mention 7

DONNE D UN PEZZO
MASSIMO ZANOTTI - IT
Honorable Mention 8

THE LOST CHILDHOOD
CHING CHING CHAN - HK
Honorable Mention 9

IL CAPPELLAIO MATTO
CLAUDIO MAMMUCARI - IT
Honorable Mention 10

DARK CLOUD LANDING
DMITRY KISELIOV - UA
Honorable Mention 11

VISIT HER HERO
MICHAEL TRAN - US
Honorable Mention 12

POSTO DI CONTROLLO COVID
ETTORE PILATI - IT
Jury Prize

SHIRT TUG
BOB GIVEN - X1
Jury Prize

BIG SPLASH BIG AIR
GERALD H EMMERICH JR - US
Jury Prize

ENDLESS LOVE
FRANTISEK TOTH - SK
Action Special Award

FACE TO FACE
JOZEF DE FRAINE - BE
Children Special Award

SILENCE TELLS A LOT
FADHEL ALMUTAGHAWI - BH
Music Special Award

DANCE OF TRADITION
SOUNAK BANERJEE - IN
Reportage Special Award

VINCA LANDFILL 1
ANA BATRICEVIC - RS
Sports Special Award

A QUICK PASS
MICHAEL BRAY - GB
Work Special Award

INCENDIE A TOURS ET TAXIS
ROTSTEIN ALAIN - BE
Classis Sound Photo
Best Photo of the Contest

MEMORIES2
GUOXI JIANG - AU
Best Author of the Contest

IMMAGINI AMMESSE - ADMITTED WORKSISTVAN KEREKES - HU
Open Monochrome
(A)
Best Photo of the Theme

MAMI SATO JUMPS INTO THE LEAD
DAVID KEEL - X4
Gold Medal

SGUARDI N. 2
ANTONIO SEMIGLIA - IT
Gold Medal

WINTER TREES
ANATOLIE POIATA - MD
Gold Medal

OUT OF THE CLOUDBURST
BOB GIVEN - X1
Silver Medal

TABLE TOP - SW4
GERHARD BOEHM - DE
Silver Medal

WALKING IN THE DARK
NENAD BOROJEVIC - RS
Silver Medal

VIER OP EEN RIJ
JOZEF DE FRAINE - BE
Bronze Medal

FIGHTING HORSE 4
ARNALDO PAULO CHE - HK
Bronze Medal

GALLOPING
YAPING MA - CN
Bronze Medal

POWER1
GUOXI JIANG - AU
Honorable Mention 1

GREAT GRAY OWL 45
PHILLIP KWAN - CA
Honorable Mention 2

DANCER
LIU XIU - CN
Honorable Mention 3

FORMS IN BLACK AND WHITE N2
MANOLIS PAPADAKIS - GR
Honorable Mention 4

LETTURA CON VISTA MARE
FRANCO CALABRESE - IT
Honorable Mention 5

FISHERMEN HARVESTING (WITH DRUMS)
CHIN LEONG TEO - SG
Honorable Mention 6

DEEP INTO THE SHOAL
QI ZHANG - CN
Honorable Mention 7

PASSED YESTERDAY 3
ZHAO JUN - CN
Honorable Mention 8

IT HURTS
FRANCIS KING - CA
Honorable Mention 9

BUTTERFLY
THACH NGUYEN NGOC - VN
Honorable Mention 10

SPECKS OF SHADOW
JOYDEEP DEB - IN
Honorable Mention 11

WHOLE FAMILY
SHEN JUANJUAN - CN
Honorable Mention 12

SAND AND JUST SAND
MARIO CORRADO MORETTI - IT
Jury Prize

3 IDIOTS
SOUMESH ROY - IN
Jury Prize

THE GREETING UNDER THE HOUSE
DARIO RIVA - IT
Jury Prize

THE PRINCESS
TONG JIANGCHUAN - CN
Animals Special Award

DEBATING SUPERIOR
WEE SENG GOH - SG
Architecture Special Award

PHANTOM
HENGKI LEE - ID
Creativity Special Award

DISADVANTAGED
ABDULRAHMAN ALMABADI - SA
Environment Special Award

STRASSENGEWIRR
ROLAND HEINZL - DE
Nude Special Award

BODY
DANNE JOHANSEN - DK
Portrait Special Award

THE GIPSY CLAN
ISTVAN KEREKES - HU
Open Color
(B)
Best Photo of the Theme

BLUE INSULARIS 14
CHIN LEONG TEO - SG
Gold Medal

UEBER DEM RECK
MANFRED PILLIK - AT
Gold Medal

APENFAMILIE
JOZEF DE FRAINE - BE
Gold Medal

YAMAMOTO LEADS ON THE FINAL BEND
DAVID KEEL - X4
Silver Medal

THRILLING ATTACK 1
ARNALDO PAULO CHE - HK
Silver Medal

GAME FACE
BOB GIVEN - X1
Silver Medal

I LIKE DRAGONFLY
SHERMAN CHEANG - MO
Bronze Medal

AFTERNOON
HUU TRUONG - VN
Bronze Medal

LES NINES DE LA MAR
PILI GARCIA PITARCH - ES
Bronze Medal

BEDYA
AMAL ALAMEER - SA
Honorable Mention 1

CORALINE 5
FRANCIS NICOLL - BE
Honorable Mention 2

SUNRISE OF WETLAND
WANG YANBIA - CN
Honorable Mention 3

BULL RUNNING
YA KUANG - CN
Honorable Mention 4

PROPORZIONI URBANE
ALBERTO VIMERCATI - IT
Honorable Mention 5

PERCEIVING BUDDHA
SHAOZHEN LUO - CN
Honorable Mention 6

MORNING GLOW
KUNPING CHEN - CN
Honorable Mention 7

IDILLICO AUTUNNO
WALTER GABERTHUEL - IT
Honorable Mention 8

A PAIR OF BIRDS
AJAR SETIADI - ID
Honorable Mention 9

INTIMATE LOVER
KAI ZHENG - CN
Honorable Mention 10

RED CARDINAL
THUYPHUONG TRAN - US
Honorable Mention 11

HORSE PAWNS
YANPING QIU - CN
Honorable Mention 12

DIREZIONE SUD
MARIO CORRADO MORETTI - IT
Jury Prize

BALL 31
ALMANDO REGGIO - IT
Jury Prize

THE CATWALK
VALENTINA D'ALIA - IT
Jury Prize

AL MUSEO
MARCO ZURLA - IT
Animals Special Award

SNOWY ON SNOW
DONALD DEDONATO - US
Architecture Special Award

CITT E COLORE
VALERIO TIBERIO - IT
Creativity Special Award

BUTTERFLIES IN FREEDOM
DARIO RIVA - IT
Environment Special Award

CRISSCROSS STREETS
WILLY CHEN - CN
Nude Special Award

SIMPLE NUDE
BRIAN PARKIN - X4
Portrait Special Award

YELENA
ISTVAN KEREKES - HU
Photo Travel
(C)
Best Photo of the Theme

COOPERATION
YANPING QIU - CN
Gold Medal

MAKING SOY SAUCE - HUNG YEN - VIETNAM
THACH NGUYEN NGOC - VN
Gold Medal

JUBILANT GANGES
LI MING - CN
Gold Medal

TRAMONTO SULLE SALINE
GIANFRANCO CAPPUCCINI - IT
Silver Medal

PIOUS
SHICONG XIAO - CN
Silver Medal

STRANDPAULI 2018
MASSIMO ALDERIGHI - IT
Silver Medal

SOCIAL DISTANCE ON HIGH-SPEED TRAIN
YOUFENG ZHAI - CN
Bronze Medal

NINETY-NINE BENDS
YA KUANG - CN
Bronze Medal

TRANSPORTATION
SRIMANTA RAY - IN
Bronze Medal

THE MAN IN BLACK
VALENTINA D'ALIA - IT
Honorable Mention 1

GREEN WORLD
JIANG AIZHEN - CN
Honorable Mention 2

DWELLINGS
SUQING YANG - CN
Honorable Mention 3

ROCKS OF METEORA 02
VASILIS KAZEPIDIS - GR
Honorable Mention 4

MAGIC WALTS
KAI ZHENG - CN
Honorable Mention 5

THE ONLY ONE
CHING CHING CHAN - HK
Honorable Mention 6

WORLD OF TALES
ISTVAN KEREKES - HU
Honorable Mention 7

MOTORBIKE
LUC MAIRESSE - BE
Honorable Mention 8

BLUE HOT BALLONS
AMAL ALAMEER - SA
Honorable Mention 9

APPROACHING THE SUMMIT
ROY SMITH - X2
Honorable Mention 10

REFLEJOS NOCTURNOS
JOAQUIN SALINAS D' ANGLADA - ES
Honorable Mention 11

TROMSO HARBOR 01
VOLKER MEINBERG - DE
Honorable Mention 12

FISHING HOMES ON SEA 1
JIE FISCHER - US
Jury Prize

MUDEC 2
MASSIMO ZANOTTI - IT
Jury Prize

SWEET WAITING
SHEN JUANJUAN - CN
Jury Prize

FISHING BALLAD
WEIJIAN WANG - CN
City Special Award

HIGH DENSITY
YUET YEE WONG - HK
Emotions Special Award

RHAPSODY BY GONDOLA
AN XIPIANG - CN
Landscape Special Award

NORTHERN LIGHTS
FRANTISEK TOTH - SK
Monuments Special Award

ROME THE LIGHT OF HISTORY
DARIO RIVA - IT
People Special Award

UNITY IS POWER
HANSA TANGMANPOOWADOL - TH
Street Special Award

REPOSE
UDAYAN SANKAR PAL - IN
Photo Journalism
(D)
Best Photo of the Theme

SHIRT TUG
BOB GIVEN - X1
Gold Medal

INCENDIE A TOURS ET TAXIS
ROTSTEIN ALAIN - BE
Gold Medal

BIG SPLASH BIG AIR
GERALD H EMMERICH JR - US
Gold Medal

IJTEMA PRAYER 2
ARNALDO PAULO CHE - HK
Silver Medal

FACE TO FACE
JOZEF DE FRAINE - BE
Silver Medal

BUFFALO MUDDY RACE
LEE ENG TAN - SG
Silver Medal

DONNE D UN PEZZO
MASSIMO ZANOTTI - IT
Bronze Medal

CATCH THE BIRDS
NENAD BOROJEVIC - RS
Bronze Medal

NIGHT TO SHINE 2017
FREDERICK DOERFLER - US
Bronze Medal

COVID 19 PHASE 2 N4
DARIO RIVA - IT
Honorable Mention 1

WHATCHING THE AIRSHOW
MINH LE - US
Honorable Mention 2

LA VOLANTE AI TEMPI DEL COVID
ETTORE PILATI - IT
Honorable Mention 3

HIGH RIDE
YVONNE MOULE - AU
Honorable Mention 4

HELP ME
SOUMESH ROY - IN
Honorable Mention 5

TRANSPORT DE TE
PILI GARCIA PITARCH - ES
Honorable Mention 6

MUNDARI CHILDREN
DMITRY ARKHIPOV - RU
Honorable Mention 7

DEPLETION
HUU TRUONG - VN
Honorable Mention 8

VIETNAMESE 3
MARZIO VIZZONI - IT
Honorable Mention 9

FIRST TOUCH
JAN-THOMAS STAKE - SE
Honorable Mention 10

DEMOLISHING THE FENCE
DAVID KEEL - X4
Honorable Mention 11

LECON D ART
JACKY DUMANGIN - FR
Honorable Mention 12

CAMEO
HENGKI LEE - ID
Jury Prize

FIGHTING FIRE FROM SKY
SUBRATA BYSACK - IN
Jury Prize

RECUEILLEMENT
ALBERT DEBIEVE - FR
Jury Prize

CALCUTTA 14
GIULIO MONTINI - IT
Action Special Award

NOVAK DJOKOVIC 2019
KERRY BOYTELL - AU
Children Special Award

CHILD FACES
ABBAS ALKHAMIS - SA
Music Special Award

STREET MUSICIANS IN MABONENG
PIERRE JORDAAN - ZA
Reportage Special Award

VINCA LANDFILL 1
ANA BATRICEVIC - RS
Sports Special Award

AMELIE_2
ALOIS BERNKOPF DR - AT
Work Special Award

DEAL WITH FISHES
XIAOPING CHEN - CN


Il concorso è stato realizzato utilizzando il software HPCM (Hiho Photo Contest Manager) by HIHO SRL
Per informazioni hpcm@hiho.it

Questo sito utilizza i cookies, tecnici e di terze parti per ottimizzare l'esperienza di navigazione degli utenti connessi.

ACCETTO - DETTAGLI